مدرک زبان چلی-اوج پرواز

آزمون چلی یک آزمون معتبر و استاندارد برای تعیین سطح زبان ایتالیایی می باشد. اگر متقاضیان قصد تحصیل در ایتالیا و یکی از دانشگاه های کشور ایتالیا و یا اخذ ویزای تحصیلی از کشور ایتالیا و در مواردی کار و اخذ شهروندی از کشور ایتالیا را داشته باشند باید در یکی از آزمونهای معتبر چلی CELI و یا چیلز CILS ایتالیایی شرکت کنند. در این مقاله به مقصد آزمون چلی می پردازیم. اگر قصد شرکت در آزمون چیلز را دارید می توانید در سایت اوج پرواز مقاله مرتبط با آزمون چلیز را مطالعه کنید

آزمون چلی چیست؟

آزمون چلی یک آزمون تعیین سطح زبان ایتالیایی می باشد که این آزمون توسط دانشگاه پروجا در کشور ایتالیا مدیریت و برگزار میشود. و در نهایت به متقاضیان که توانسته اند نمره لازم را در این آزمون کسب کنند توسط این دانشگاه مدرک چلی اعطا می شود. سطح بندی این آزمون به صورت فریم اروپایی و در سطح بندی های A1،A2،B1،B2 میباشد.

آزمون چلی معمولا دو بار در سال برگزار میشود و به دو بخش کتبی و شفاهی طبقه بندی میشود.در بخش کتبی ۵ مهارت لازم در زمینه زبان که شامل مهارت نوشتاری، درک مطلب، گرامر و مهارت شنیداری میباشد، ارزیابی می شوند.

تفاوت ازمون چلی و چیلز

در این آزمون(برخلاف آزمون چیلز) نیاز نیست در هر یک از ۵ مهارت نمره قبولی را دریافت کنید. بخش کتبی این آزمون ۱۴۰ نمره دارد، کافیست نمره ی شما بالای ۸۴ شود. برای اخذ مدرک B2 در آزمون چلی، باید در هر دو بخش کتبی و شفاهی نمره کامل را کسب کنید. در صورت قبولی در یک بخش، فرصت شرکت در آزمون جبرانی در مهارت های باقی مانده به شما داده میشود.

جزئیات آزمون چلی

در این بخش سعی می کنیم که جزئیات بیشتری در مورد آزمون چلی و سوالات آن به شما متقاضیان و زبان آموزان عزیز ارائه دهیم. و اگر قصد آشنایی بیشتر با مباحث و نکات آزمون چلی را دارید حتماً ادامه مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید. همانطور که در بالا گفته شد این آزمون از پنج بخش و یا پارت تشکیل شده است که در ادامه مقاله هر یک از آنها را برای شما تحلیل می کنیم.

پارت اول آزمون چلی با مهارت درک مطلب(lettura) آغاز میشود.

این بخش شامل سه بخش است:
۱.در بخش اول معمولا دو متن داده میشود. برای متن اول، پنج پرسش چهارگزینه ای و برای متن دوم، چهار پرسش طرح میشود.
۲.در بخش دوم دو متن داده میشود و در پایین صفحه، 10 جمله نوشته شده است که متقاضی باید مشخص کند که کدام جمله برای متن اول است و کدام برای متن دوم میباشد.
۳. بخش سوم شامل سوالات تشریحی می باشد. در این بخش یک متن داده میشود که در ادامه آن، ۴ سوال طرح شده است. داوطلب باید متن داده شده را خوانده و پس از فهم سوالات، هر یک از سوالات را بصورت تشریحی پاسخ دهد.

پارت دوم آزمون چلی:مهارت نوشتاری (scrivere)
در قسمت مهارت نوشتاری یا اسکریوره سوالات در دو بخش طرح شده اند.
در بخش اول مهارت نوشتاری، به متقاضی دو تا موضوع داده میشود و شما حق انتخاب از بین هر یک از آنها را دارید.
در بخش دوم، سه تا موضوع داده میشود که معمولا مربوط به نوشتن ایمیل، نامه اداری یا دوستانه و……هستند. در این بخش نیز متقاضی باید یکی از آنها را انتخاب کرده و و شروع به نوشتن انشا بکند.

پارت سوم آزمون چلی:مهارت :گرامر(analisi)
قسمت سوم آزمون شری که به سنجش مهارت گرامر و یا دستور زبان ایتالیایی اختصاص داده شده است شامل سه قسمت میشود:
۱ در قسمت اول دو تا متن داده میشود که در دلِ متن اول، ۱۴ تا جای خالی و در متن دوم، ۹تا جای خالی وجود دارد. متن را خوانده و جای خالی را با کلمه ی مناسب پر میکنید.
۲.در ابتدای سوال، یک مثال آورده شده. آن را خوانده و طبق آن عمل می کنید.برای مثال سه جمله به شما داده میشود. آنها را خوانده و هر سه را در یک جمله به صورت منظم و با رعایت قاعده های گرامری مینویسید.
۳.در این بخش، ۵ تا جمله داده شده که در هر جمله، یک جای خالی وجود دارد به همراه یک کلمه که در پرانتز نوشته شده. بسته به نیاز جمله، از قید، صفت، اسم و یا فعل استفاده میکنید.

پارت چهارم آزمون چلی:مهارت شنیداری(ascolto)
بافت سوم آزمون چری مختصر ارزیابی می باشد که این قسمت خود شامل ۳بخش است. در دوتا بخش اول، یک فایل صوتی گوش میدهید و در هر قسمت، ۵تا سوال طرح شده که به هر یک با دقت گوش داده و جواب میدهید.
در قسمت سوم، ۱۱ جمله نوشته شده که در هرکدام یک جای خالی وجود دارد. فایل صوتی را گوش داده و آنچه که میشنوید را بنویسید.

پارت آخر: مهارت گفتاری(orale)
آزمون اوراله چلی تقریبا مانند آزمون چیلز هست با این تفاوت که علاوه بر آنچه در آزمون چیلز از شما پرسیده میشود، یک متن نیز به شما داده میشود و باید خلاصه ی آن را برای ممتحن تعریف کنید.

ازمون چلی_اوج پرواز

منابع آزمون چلی

اگر قصد شرکت در آزمون چلی و کسب مدرک چلی را دارید. با توجه به سطح خود و همچنین سطح مدرک مورد نظر خود باید اقدام به مطالعه منابع مناسب بکنید. در حال حاضر بهترین منابع برای شرکت در آزمون چلی همانند آزمون چیلز کتابهای اسپرسو ۱ تا ۴ می باشد.

سن شرکت در آزمون چلی

شرکت در آزمون چلی محدودیت سنی ندارد تمامی افرادی که قصد یادگیری زبان ایتالیایی را دارد یا میخواهند در دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنند میتوانند در آزمونهای چلی در هر یک از سطوح A1 تا C1 شرکت کنند.سطح آزمون های A1،A2 بیشتر برای زندگی اجتماعی کافیست اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ایتالیا را دارید بیشتر دانشگاه های ایتالیا سطح B1و B2 نیاز است.

سطح چلی مورد نیاز سفارت ایتالیا

گرچه سفارت ایتالیا در سالیان دور نیازی به مدرک زبان ایتالیایی نداشت اما بعد ها برای صدور روادید به ترتیب سطح A2وتا سال 2019 مدرک B1 زبان نیاز داشت. گفتنی است پس از سال 2020 حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای صدور روادید تحصیلی برای متقاضیان تحصیل به زبان ایتالیایی B2 شد.

نحوه آمادگی آزمون چلی

همچنین متقاضیان که قصد شرکت در آزمون را دارند می توانند در کلاس های خصوصی و همچنین کلاس های عمومی که به صورت آنلاین و حضوری توسط اساتید مجرب و برگزیده که همگی فارغ التحصیل دانشگاه های ایتالیا و یا اساتیدی که زبان ایتالیایی زبان مادری آنها می باشد شرکت کنند. متقاضیانی که تصمیم به تعیین سطح برای آمادگی در این آزمون را دارند می توانند از قسمت تماس با ما و یا ارتباط در واتساپ با مشاوران و اساتید گروه مهاجرتی پرواز در ارتباط باشند. قابل ذکر میباشد که هزینه تعیین سطح و مشاوره به صورت آنلاین و رایگان می باشد.

تا اینجا و در این مقاله بر آن بودیم که با معرفی آزمون چلی شما را با یکی از مدارک زبان معتبر ایتالیایی که برای تحصیل و همچنین اخذ ویزا از سفارت ایتالیا در سال 2022 نیاز است اشنا کنیم. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا و یا اخذ مدرک زبان تلی و یا چیلز را دارید می توانید از قسمت تماس با ما به صورت مستقیم با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.