آزمون آلفای ایتالیایی

آزمون آلفاتست به عنوان یک آزمون ورودی برای تحصیل در ایتالیا و در رشته های پزشکی و پیراپزشکی مانند دندانپزشکی،پزشکی،فیزیوتراپی، پرستاری و سایر رشته ها به زبان ایتالیایی می باشد. البته اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا را دارید باید در آزمون آیمت شرکت کنید. به منظور آشنایی بیشتر با آزمون آی مت می توانیم به مقاله مرتبط در سایت اوج پرواز مراجعه کنید. در این مقاله و آزمون الفا در ایتالیا خواهیم پرداخت.

آزمون آلفاتست پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در بسیاری از  جوامع از جمله کشورهایی نظیر ایران، تاجیکستان، افغانستان  و همچنین بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا جزوه محبوب ترین رشته ها برای تحصیل و پردرآمدترین شغل ها به حساب می آیند. به همین سبب بسیاری  افرادی که در کشور خود  به علت کمبود ظرفیت و رقابت شدید برای ورود و تحصیل به این رشته ها وجود دارد تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می کند.

خیلی از کشورها به عنوان  مقاصد  پرطرفدار تحصیلی در رشته های علوم پزشکی به حساب می آیند. در سال های اخیر تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کشورهای ایتالیا، ترکیه، مجارستان، روسیه و بلاروس از توجه خاصی برخوردار شده است. کشور ایتالیا در بین کشورهای نام برده به عنوان محبوب ترین کشور برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد.

همانطور که میدانید کشور ایتالیا دارای  بهترین دانشگاه ها در سطح جهان و قاره اروپا می باشد. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در این کشور به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ممکن است. افرادی که قصد تحصیل  به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا را دارند باید در آزمون آیمت شرکت کنند. اما افرادی که قصد تحصیل به زبان ایتالیایی در کشور ایتالیا را  دارند باید در آزمونی یه نام آزمون ورودی (l’esame ammissione) یا با نام رایج آن در ایران به نام آزمون آلفاتست شرکت کنند.

آزمون آلفاتست یا ازمون تولک مدیکال ؟

اگرچه تا سال ۲۰۲۲ برای ورود به دانشگاه های کشور ایتالیا و تحصیل به زبان ایتالیایی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و دامپزشکی و سایر رشته های پیراپزشکی آزمونی به نام آزمون آلفا تست برگزار می شد، اما طبق اعلام رسمی وزارت علوم ایتالیا از سال ۲۰۲۳ آزمون تولک مدیکال TOLC-MED و تولک دامپزشکی TOLC-VETجایگزین آزمون آلفاتست خواهد شد. در صورتی که قصد شرکت در آزمونهای تولک را دارید میتوانید از طریق لینک مربوطه و همچنین از طریق قسمت تماس در واتساپ با کارشناسان گروه اوج پرواز در تماس باشید.

آزمون آلفا در ایتالیا

شرایط شرکت در آزمون آلفاتست

یکی از مهمترین شرایط شرکت در آزمون آلفا به زبان ایتالیایی داشتن مدرک زبان معتبر ایتالیایی یکی از آزمون های چلی یا چیلز و یا دیگر آزمون های مورد تایید دانشگاه ایتالیا و سفارت ایتالیا در ایران می باشد.
آزمون آلفا برخلاف آزمون آیمت تنها در دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود، شرط دیگر شرکت در آزمون آلفا گرفتن ویزا از سفارت ایتالیا به منظوره شرکت به صورت حضوری در این آزمون می باشد.متقاضیان هنگام اقدام برای ویزا و شرکت در آزمون آلفا باید دارای دیپلم دوازده ساله یا معادل آن باشند.

مدرک زبان معتبر ایتالیایی

همانطور که در قسمت شرایط شرکت در آزمون آلفا گفته شد، برای اینکه یک متقاضی بتواند در آزمون آلفا شرکت کنند و برای پذیرش در یک دانشگاه اقدام کند باید دارای یک مدرک زبان ایتالیایی معتبر در سطح B2 باشد. البته بعضی از دانشگاه ها به مدرک B1 نیاز دارند. همچنین حتی بعضی از دانشگاه ها برای اطمینان از سطح زبان شما ممکن است آزمون ورودی و یک مصاحبه ی دیگر نیز داشته باشند.

مدرک مورد نیاز سفارت ایتالیا

پس از دانشگاه ها سفارت ایتالیا در تهران نیز به منظور صدور ویزا نیاز به مدرک زبان معتبر در سطح B2 دارد.گفتنی است در مصاحبه سفارت نیز سطح زبان شما برای صدور ویزا تعیین کننده است. مدارک زبان ایتالیایی مورد تایید سفارت و دانشگاه ها می باشد.از مهمترین مدارک زبانی که مورد تایید سفارت ایتالیا در ایران می باشد می توان به مدارک ، چیلز(CILS)و چلی(CELI) اشاره کرد.

مباحث آزمون آلفاتست

آزمون آلفا به عنوان آزمون ورودی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی و تحصیل به زبان ایتالیایی در این رشته ها می باشد. این آزمون همانند آزمون IMAT ( آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا) دارای ۶۰ سوال می باشد.
از این ۶۰ سوال 18 سوال مربوط به درس زیست شناسی ۱۲ سوال مربوط به شیمی، 8 سوال مختص ریاضی و فیزیک و ۲۲ سوال باقی مانده در مورد اطلاعات عمومی، هوش و منطق می باشد.تمام این سوالات به زبان ایتالیایی و از منابع درسی دبیرستان طراحی شده اند.
با پاسخ به هر سوال صحیح یک امتیاز مثبت هر سوال نزده ۰ امتیاز و هر سوال اشتباه 0.4تاثیر منفی دارد. به طور کلی امتیاز کامل در این آزمون معادل ۹۰ نمره می باشد.

منابع آزمون آلفاتست

اگر شما نیز قصد شرکت در آزمون اروپا برای ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی همچنین رشته‌های پیراپزشکی مانند فیزیوتراپی، پرستاری و دامپزشکی را دارید، فرقی نمی کند شما باید مباحث درسی مطالعه شده در دوران دبیرستان را مطالعه کنید.

بیشترین مباحثی که در آزمون آلفا می آید به طور کلی معادل دروس دبیرستانی در مدارس ایران تدریس شده است. اما به این خاطر که آزمون آلفا به زبان ایتالیایی می باشد بسیار توصیه می‌شود که شما نیست منابع گفته شده را به زبان ایتالیایی مطالعه کنید.
کتاب هایی که بیشتر برای مطالعه در این آزمون در دسترسی ایرانیان قرار دارد 4 تا 6 جلد کتاب آلفا به زبان ایتالیایی می باشد. چند جلد از این کتاب ها به عنوان درسنامه و چند جلد به عنوان کتاب تست و نمونه سوالات می باشد.

شاید برای شما هم جالب باشد که آلفا نام موسسه منتشر کننده کتاب های کمک آموزشی در کشور ایتالیا می باشد و نام خود آزمون ورودی ولی به خاطر همین موضوع در ایران این آزمون به نام آزمون آلفا معروف شده است.این مسئله مانند این می باشد که به خاطره اینکه در ایران کتاب های گاج یا قلم چی برای آزمون ورودی مطالعه می شود، نام آزمون را آزمون گاج و قلم چی نام ببریم.

تحصیلی به زبان ایتالیایی-اوج پرواز

سهمیه ی غیر اروپایی و اروپایی در ازمون الفاتست

در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها در ایتالیا سهمیه های زیادی برای افراد اروپایی و غیر اروپایی برای شرکت در آزمون  آلفا در نظر گرفته‌اند.  تعداد زیادی از دانشگاه ها مانند دانشگاه های میلان، بولونیا، ساپینزا، تورین،  جنوا،پاویا و …… دارای سهمیه برای دانشجویان بین المللی سهمیه جداگانه یعنی افراد اروپایی و غیر اروپایی  هستند.

مزایاو معایب تحصیل به زبان ایتالیایی

یکی از مزیت های تحصیل به زبان ایتالیایی کیفیت بالای آموزش زبان ایتالیایی نسبت به زبان انگلیسی و همیشه اعتبار مدرک اخذ شده پس از فارغ التحصیلی در بورسیه ایتالیا می باشد. مزیت دیگر تحصیل به زبان ایتالیایی بیشتر بودن تعداد دانشگاه ها، و همچنین کمتر بودن رقابت در سهمیه های خارجی است.

 از معایب تحصیل به زبان ایتالیایی می‌توان به سخت تر بودن تحصیل به زبان اصلی اشاره کرد. و همچنین تعداد کمتری دانشجویان بین المللی در حال تحصیل به زبان ایتالیایی نسبت به زبان انگلیسی هستند. همانند تحصیل به زبان انگلیسی، اگر شما به زبان  ایتالیایی نیز قصد تحصیل داشته باشید،  می توانید برای دریافت بورسیه های استانی و دیگر بورسیه های متنوع و جذاب کشور ایتالیا اقدام کنید.

در این صفحه  آزمون آلفا  آزمون تعیین سطح و مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های کشور ایتالیا در رشته های پزشکی و پیراپزشکی می باشد را معرفی کنیم. اگر شما نیز قصد ادامه  تحصیل در کشور به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی را دارید و یا اینکه در حال آماده شدن برای  آزمون  زبان ایتالیایی یکی از آزمون های  آلفا یا آیمت هستید، وکلا و همچنین مشاوران ما  می‌تواندر این مسیر شما را همراهی کنند.  همچنین برای تهیه منابع آزمون آلفا و آمادگی برای آن می تواند از قسمت تماس با ما به ما درخواست بدهید.