آزمون آیمت

ازمون ایمت(IMAT) یک آزمون ورودی برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی می باشد. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل نام کشور ایتالیا در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی دارند باید در این آزمون آیمت شرکت کنند. البته متقاضیانی که قصد تحصیل داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیا را دارند باید در آزمون لوکاله و یا آزمون تولک شرکت کنند. در کشور ایتالیا  ۱3الی ۱4 دانشگاه به وسیله آزمون آیمت اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند.

تحصیل رشته های علوم پزشکی همواره  از طرفداران زیادی در سراسر جهان به خصوص در ایران و کشورهای دیگر مانند افغانستان و تاجیکستان برخوردار بودند. اما با توجه به تقاضای زیاد، آزمون ورودی سخت و همچنین رقابت بالا تحصیل در این رشته ها برای خیلی از داوطلبان به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است. از این رو بسیاری از آرزومندان این رشته برای ادامه تحصیل کشور هایی خارجی و راه های همچون مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، مهاجرت تحصیلی به ترکیه، مهاجرت تحصیلی به روسیه، مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و مهاجرت تحصیلی به مجارستان را انتخاب میکنند.

همچنین برای اطلاعات تکمیلی میتوانید به مطالب منتشر شده در خصوص پزشکی در ایتالیا، دندانپزشکی در ایتالیا و داروسازی در ایتالیا مراجعه کرده و مطالعه کنید.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا به عنوان یک کشور اروپایی و با داشتن دانشگاه های مدرن و پیشرفته در حال حاضر یکی از بهترین و محبوب ترین  مقاصد تحصیل رشته های علوم پزشکی برای بسیاری از دانشجویان دنیا به خصوص ایرانیان است.شاید علت این محبوبیت کیفیت بالای تحصیل، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه  تحصیل ناچیز و تقریبا رایگان، و حتی امکان اخذ بورسیه ها و کمک هزینه های متنوع آن باشد.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون آیمت

اگر شما نیز قصد تحصیل در  یکی از رشته های پزشکی یا دندانپزشکی در کشور ایتالیا را دارید، شاید نام آزمون آیمت را  شنیده باشید.برای اینکه شما بتوانید در یکی از دانشگاههای ایتالیا در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنید، ابتدا باید دارای دیپلم  12 ساله  و در مواردی 11 ساله باشید سپس آشنایی نسبی با زبان انگلیسی یا ایتالیایی داشته باشید و در نهایت  با توجه به زبان تحصیل شما در یکی از آزمون های آلفا یا آیمت شرکت  کنید. تحصیل در ایتالیا به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می شود.

تفاوت ازمون ایمت و الفا (تولک مدیکال)

آزمون آلفا(به اصطلاح) آزمون ورودی دانشگاه ها در ایتالیا برای تحصیل به زبان ایتالیایی می باشد. در صورتی که آزمون ایمت مختص  آن دسته از داوطلبانی  است  که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را در این کشور دارند. آزمون ایمت (IMAT) یک آزمون تعیین سطح استاندارد می باشد که مسئولیت برگزاری آن برعهده دانشگاه کمبریج انگلستان است.

البته تنها برگزاری این آزمون زیر نظر این دانشگاه برگزار می‌شود اما در حقیقت این آزمون مختص دانشگاه های ایتالیا می‌باشد. این مقاله به آزمون ایمت اختصاص داده شده است.  در مورد آزمون آلفا یا همان تولک مدیکال در مقاله ای جداگانه بحث خواهد شد.

ایمت ایتالیا-اوج پرواز

ازمون ایمت چیست؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد آزمون آیمت (IMAT) آزمون مورد نیاز دانشگاه های ایتالیا برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و تحصیل به زبان انگلیسی می باشد.آزمون ایمت یک آزمون ۹۰ دقیقه ای است که به صورت حضوری در سنتر های مشخص شده توسط موسسه کمبریج برگزار می شود. این آزمون به صورت کلی در خارج از ایتالیا و در کشور ایتالیا برگزار می‌شود. از مهمترین کشورهایی که این آزمون در آنجا برگزار می شود کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه آذربایجان امارات و پاکستان اشاره کرد.

 مباحث آزمون آیمت(IMAT)

ازمون ایمت به صورت کلی بودجه بندی سوالات علمی ازمونIMAT به غیر از دو بخش اول مشابه مباحث تدریس شده در مدارس و سیستم آموزشی ایران می باشد. با این تفاوت که این آزمون به مراتب استاندارد تر و کوتاه تر نسبت به آزمون کنکور ایران و سایر آزمون های مشابه در سایر کشورها می باشد.برای اینکه شما  بتوانید در این  آزمون به موفقیت  برسید  باید علاوه بر مباحث مطالعه شده در سیستم ایران  یک یا چند منبع انگلیسی نیز مطالعه کنید.

آزمون ایمت (IMAT) در سال  ۲۰۱۱ برای اولین بار برگزار شد. اگرچه تعداد سوالات این آزمون تا به امروز دستخوش تغییراتی بوده است ،اما مباحث مورد نظر این آزمون سوالات آن تغییر زیادی نکرده است. این آزمون طبق سال 2023 به ترتیب دفترچه شامل 9 سوال  هوش و منطق و سوال اطلاعات عمومی ،23 سوال زیست شناسی، 15 سوال شیمی، 13 سوال ریاضی و فیزیک،و مجموعه ۶۰ سوال می باشد.

البته قابل ذکر است احتمال می رود تعداد سوالات در سال2024 دستخوش تغییراتی شود. متقاضیان با هر پاسخ صحیح 1.5 نمره مثبت و با هر پاسخ اشتباه 0.4  نمره منفی  و هر سوال نزده 0 نمره کسب می کنند.با وجود اینکه آزمون آیمت ۶۰ سوال دارد  حداکثر ممکن نمره 90  می باشد.

منابع و کتاب های آزمون آیمت

همانطور که در پاراگراف بالا به آن اشاره کردیم آزمون آیمت از نظر مباحث با وجود تفاوت هایی که دارد اما به صورت کلی مشابه مباحث تدریس شده در سیستم آموزشی ایران می باشند. ولی به دلیل اینکه سوالات این آزمون به زبان انگلیسی مطرح می شود حتماً نیاز به مطالعه یک یا چندین منبع انگلیسی می باشد.

از آنجایی که آزمون توسط موسسه‌ی کمبریج برگزار می‌شود بهترین منابع و کتاب های برای آمادگی آزمون IMAT  منابع منتشر شده توسط دانشگاه کمبریج میباشند. در وهله دوم منابع آکسفورد ،امکت و همچنین کتاب های کمپل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

البته لازم به ذکر است که به منظور حساسیت بالا و قبولی در بهترین دانشگاه های کشور ایتالیا بهتر است با برنامه و با دقت اقدام به انتخاب منبع (SOURCE OF IMAT EXAM) و روش مطالعه در این آزمون صورت بگیرد. متخصصان و مشاوران گروه مهاجرتی اوج پرواز با تجربه بیش از 8 سال در زمینه ی آموزش و مشاوره در اخذ پذیرش از کشور ایتالیا و همچنین آزمون آیمت می تواند شما را به بهترین شکل اماده کنند.

اپدیت 2024: از آنجایی که آزمون آیمت دیگر توسط موسسه‌ی کمبریج برگزار نمی‌شود برای اگاهی از بهترین منابع و کتاب ها آمادگی آزمون IMAT میتوانید از طریق چت در واتس اپ اقدام به مشاوره در خصوص منابع جدید آزمون ایمت کنید.

برای تهیه منابع آزمون آیمت میتوانید از طریق تماس از واتس اپ اقدام به خرید و سفارش منابع آیمت کنید.

هزینه و زمان برگزاری آزمون آیمت 2024

 برای ثبت نام در آزمون آیمت حدوداً در اواسط سال میلادی اقدام می شود و این آزمون هر ساله در اوایل ماه سپتامبر و یا اواسط اکتبز برگزار می شود. البته اگر بخواهید در این آزمون شرکت کنید باید از  چند ماه قبل  این آزمون برای انجام مراحل لازم و آمادگی آزمون اقدام کنید.

هزینه آزمون ایمت ۱۳۰ یورو  می باشد.اگرچه در سال ۲۰۱۱ تنها دانشگاه دارای رشته پزشکی زبان انگلیسی دانشگاه پاویا بود اما تا سال 2023، 15 دانشگاه  در ایتالیا وجود دارد که کورس هایی برای تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی  به زبان انگلیسی ارائه  می‌دهند.البته طبق اعلام وزارت علوم  ایتالیا تعداد دانشگاه ها و ظرفیت آنها در سال های آینده بیشتر نیزخواهد شد.

خرید منابع آزمون آیمت 2024

همانطور که میدانید ضروری ترین راه برای آماده شدن در آزمون های رقابتی داشتن منابع به روز و جدید میباشد. مخصوصا برای آزمونی مانند آزمون بین المللی آیمت پزشکی و دندانپزشکی که منابع مشخص شناخته شده ای به خصوص در ایران در دسترس نیست  و از طرفی هر ساله شناخته شده تر و رقابتی تر میشود. پس داشتن بهترین و به روز ترین منابع میتواند تاثیر بسزایی بر قبولی داوطلبان بگذارد.گاهی برای آمادگی در آزمون آیمت باید چندین منبع کنار همدیگر و به صورت مکمل خوانده شود. و همچنین در کنار خواندن منابع درسی داشتن یک یا چندین منبع تستی است معتبر نیز نیاز میباشد .

خوشبختانه گروه مهاجرتی اوج پرواز با تلاش مستمر خود همیشه سعی کرده آخرین و به روزترین منابع موجود برای آزمون IMAT را در اختیار متقاضیان خود بگذارد. برخی از منابع های بعضی دروس در زیر ذکر شده است . البته همه ی کتاب ها در اینجا ذکر نشده است .

2024 Cambridge AS and A Level Biology

Cambridge International AS and A Level Chemistry 2024

2024 MCAT Biology

2024 MCAT chemistry

BMAT 800 2024

BMAT 700 2024

BMAT 400 2023

ALPHA TEST 2022 2024

BIOLOGY CAMPBEL 2024

campbell BIOLOGY book 2023

campbell chemistry book 2023

Thinking Skills Coursebook by Cambridge 2023

2023  700 BMAT Practice Questions

2023 Practice Questions 1250 UKCAT

2023 Hoepli test: IMAT

2023 Editest: 2000 quiz

Biology: For the IB Diploma 2024

Pearson Biology: A Global Approach, Global Edition 2023

Constanzo Physiology 2023

AS-level biology and A2-level biology 2024

CGP New Level Chemistry2023

IB Chemistry Study Guide 2023

Pearson’s Higher Level Chemistry book 2023

Oxford IB Study guide: Chemistry for the IB Diploma 2023

CGP A-Level Physics for AQA 2023

A-Level Physics for AQA: Year 2 Student Book 2023

A-Level Maths for OCR 2023

A-Level Maths for AQA 2023

همچنین لازم به ذکر است که تنها برخی کتاب ها در بالا ذکر شده اند. به علت کمبود وقت و زمان نیاز به مطالعه همه کتاب ها نمیباشد اما حتما ضروری است که برای برخی دروس و با توجه به سطح داوطلب و نظر مشاور چندین منبع مطالعه شود. برای تهیه منابع آزمون آیمت و یا شرکت در کلاس های آمادگی آزمون آیمت میتوانید از طریق تماس از واتس اپ اقدام به خرید و سفارش منابع آیمت کنید. همچنین گروه مشاوران و کارشناسان ما میتوانند در تمامی مراحل، ثبت نام آزمون آیمت، مراحل اخذ ویزا و معرفی کتاب ها آیمت و نحوه مطالبه، آمادگی مدارک بورس، انتخاب شهر و … کنار شما باشند.

 کلاس های آمادگی آزمون آیمت2024

همانطور که میدانید تحصیل در دانشگاه های با کیفیت ایتالیا و به خصوص در رشته های پرطرفدار و پول سازی مانند پزشکی و دندانپزشکی بسیار مورد توجه بسیاری از متقاضیان سراسر دنیا مخصوصاً داوطلبانه ایرانی می باشد. همچنین به خاطر تحصیل به زبان انگلیسی و کیفیت بالای دانشگاه های ایتالیا بسیاری از کشور های دیگر مانند روسیه ترکیه پاکستان و لبنان نیز در این آزمون شرکت می‌کنند. از همین رو به رغم استاندارد بودن و آسان بودن آمون آیمت رقابت روز به روز در حال افزایش است.

به علت استاندارد بودن سوالات متقاضیان میتوانند بدون نیاز به کلاس نیز در این آزمون شرکت کرده و موفق شوند. اما به علت تقاضای زیاد متقاضیان برای شرکت در کلاس های آمادگی آیمت گروه مهاجرتی اوج پرواز اقدام به کلاس های امادگی آزمون آیمت کرده است. متقاضیان که قصد شرکت در کلاس های آمادگی آزمون آیمت برای تحصیل در سال 2024 را دارند، می تواند به هر دو صورت آنلاین و حضوری برای شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون IMAT که توسط اساتید متخصص که همگی از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه های ایتالیا هستند ثبت نام کنند.

آزمون آیمت

 تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا 

دانشگاه هایی که در سال 2021، امکان تحصیل  با شرکت در ازمون ایمت در رشته ی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد، به شرح زیر می باشند:

(دانشگاه باری)University of Bari

(دانشگاه بولونیا)University of Bologna

( دانشگاه لوئیجی ناپل) University of Campania ‘Luigi Vanvitelli’

( دانشگاه مسینا)University of Messina

(دانشگاه میلان)University of Milan

(دانشگاه میلانو بیکوکا) University of Milan-Bicocca

(دانشگاه ناپل فدریکو) University of Naples Federico II

(دانشگاه پادوا)University of Padova

(دانشگاه پارما) University of Parma

(دانشگاه پاویا) University of Pavia

(دانشگاه ساپینزا) University of Rome ‘Sapienza’

(دانشگاه تورورگاتا)University of Rome ‘Tor Vergata’

(دندانپزشکی،دانشگاه سیه نا) University of Siena

(دندانپزشکی،دانشگاه ساپینزا) University of Sapienza

(دانشگاه تورین) University of Turin

لازم به ذکر است که ظرفیت هر کدام از این دانشگاه‌ها با توجه به  اروپایی بودن و غیر اروپایی بودن متقاضی متفاوت می باشد.همچنین گفتنی است که با توجه به اعلام رسمی سایت میور MIUR سایت رسمی وزارت علوم ایتالیا می باشد تعداد دانشگاه‌ها و ظرفیت هایی که برای پذیرش کورس انگلیسی دز رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی میباشد افزایش پیدا خواهد کرد.

دندانپزشکی در ایتالیا

از میان دانشگاه های نام برده شده در سال ۲۰۲۱ تنها دانشگاه سینا (سیه نا) دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه میداد. البته خوشبختانه پس از چندین سال دانشگاه ساپینزا نیز در سال ۲۰۲۲ از تصمیم خود برای ارائه رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی خبر داد.

نمرات قبولی آیمت 2021 :

طبق لیست منتشر شده توسط دانشگاه های مختلف ایتالیا به منظور ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و کسب نمره قبولی در آزمون آیمت در سال تحصیلی ۲۰۲۱_ ۲۰۲۲ نمرات آخرین افراد پذیرفته شده و یا به بیانی دیگر حداقل نمره لازم برای قبولی در هر دانشگاه طبق جدول زیر می باشد. البته حداقل نمره ورودی در هر سال با توجه به میزان رقابت و سختی سوالات در هر دانشگاه مختلف می باشد. لازم به ذکر است که داوطلبان ایرانی در سهمیه غیر اروپایی آزمون می دهند. در سهمیه اروپایی امکان اعلام نمرات در لیست های بعدی و تکمیل ظرفیت نیز ممکن می باشد در صورتی که برای سهمیه غیر اروپایی فقط یک لیست در نظر گرفته شده است.

First-round entry scores

(06.10.2021)

سهمیه اروپایی سهمیه غیر اروپایی
دانشگاه پاویا Pavia Harvey 46.3 49.4
دانشگاه میلان IMS Milan 51.5 51.5
دانشگاه ساپینزا Rome Sapienza 47.6 53.1
دانشگاه تورورگاتا Rome Tor Vergata 45.2 47.7
دانشگاه فدریکو Napoli Federico II 50.5 41.4
دانشگاه لوئیجی Napoli SUN/ Campania LV 43.8 34
دانشگاه باری Bari 43.3 32.7
دانشگاه تورین Turin 45.6 44*
دانشگاه بولونیا Bologna 48.6 48.9
دانشگاه بیکوکا Bergamo (Bicocca) 51.7 42.3
دانشگاه مسینا Messina 43 34.6
دانشگاه پادوا Padua 47 46.6
دانشگاه پارما  parma (piacenza) 44.5 35.5
دانشگاه سیه نا Siena (dentistry) 43.2 35.4

آیا به منظور شرکت در آزمون ایمت داشتن مدرک زبان الزامی است؟

به طور کلی خیر، شرکت در این آزمون نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد. اما برای تحصیل در بعضی از دانشگاه ها  و با توجه به شرایط سفارت ایتالیا در کشورهای مختلف، ممکن است نیاز به مدرک زبان معتبر مانند آزمون ایلتس آنلاین یا همان آیلتس ایندیکاتور(IELTS INDICATOR)،تافل،تافل آنلاین، و دولینگو داشته باشید.

آیا می‌توان در ایران در آزمون آیمت شرکت کرد؟

خیر، اما کشورهای دیگری خواننده ترکیه و امارات، نزدیک به ایران وجود دارند. که متقاضیان می‌توانند برای شرکت در این آزمون به آنجا سفر کنند.

در این مقاله سعی کردیم مهمترین نکات برای شرکت و آمادگی در آزمون آیمت به منظور قبولی کسب پذیرش ادامه تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های ایتالیا بپردازیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و آمادگی در آزمون ایمت می توانید از قسمت تماس با ما با مشاوران و کارشناسان گروه اوج پرواز که خود از دانش آموختگان و دانشجویان در حال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های  کشور ایتالیا می باشند ارتباط برقرار کنید.

مشاوره آزمون آیمت

در این مقاله سعی شد با موارد مهم و ضروری در مورد تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا و ازمون ورودی آن  پوشش داده شود. در صورتی که نیاز به بررسی پرونده شما و اطلاعات تخصصی و اختصاصی برای تحصیل در هر یک از رشته های گفته شده دارید و همچنین تصمیم به انجام کلیه مراحل شما ازجمله منابع آزمون آیمت،بورسیه تحصیلی ایتالیا،امور ویزای ایتالیا،ثبتنام آزمون آیمت ،مشاوره انتخاب شهر و دانشگاه متناسب با نمره شما و کلیه مراحل لازم  میتوانید از قسمت تماس با ما و یا از قسمت چت آنلاین در واتساپ با مشاوران گروه اوج پرواز ارتباط برقرار کنید. می توانید سوالات خود را از طریق دیدگاه ها نیز برای ما ارسال کنید

10 پاسخ
  1. Mahtab
    Mahtab گفته:

    وقت بخیر
    برای ثبت نام آزمون آیمت و‌ مشاوره انجام کارها چطوری میتونیم اقدام کنیم با موسسه شما ؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *